Zadanie 2. Przeprowadzenie konwersatoriów na temat „Dopalacze – jak się przed tym bronić”.

Sprawozdanie z realizacji zadania 2 ,,Dopalacze - jak się przed tym bronić.”


W lutym we wszystkich klasach Gimnazjum oraz klasach piątych i w klasie szóstej Szkoły Podstawowej przeprowadzone zostały przez wychowawców przy wsparciu pedagoga oraz psychologa szkolnego konwersatoria na temat ,,Dopalacze – jak się przed tym bronić.” Niektórzy wychowawcy posiłkowali się przygotowanymi wcześniej prezentacjami multimedialnymi, które zawierały najważniejsze informacje dotyczące dopalaczy oraz możliwości walki z nimi. Znalazły się tam również adresy miejsc i numery telefonów, pod którymi można uzyskać wszelką pomoc odnoście uzależnień od narkotyków i dopalaczy. Uczniowie aktywnie włączyli się w dyskusję na temat sposobów ochrony siebie i innych przed wszelkimi używkami. W klasie trzeciej  pracując w kilku osobowych zespołach starali się wypracować sposoby walki z dopalaczami, proponowali również metody ochrony przed sięganiem po używki, podkreślali ogromną wartość postawy asertywnej, wsparcie w rodzinie i przyjaciołach. Starali się także przekonać swoich rówieśników, że żadne używki, a tym bardziej dopalacze nie pomagają rozwiązywać problemów tylko je pogłębiają.

Przy okazji realizacji tego zadania w naszej szkole przeprowadzono spotkania ze specjalistami zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i dla rodziców.

Przy współpracy pedagoga szkolnego zorganizowano spotkanie dla rodziców z przedstawicielem Sanepidu, panem Marcinem Szyposzyńskim na temat ,,Dopalacze kradną życie”. Pan Marcin rozmawiał z rodzicami na temat ogólnej wiedzy dorosłych o dopalaczach, sposobach rozpoznawania oznak, świadczących o tym, że dziecko znajduje się pod wpływem środków psychoaktywnych, o sposobach radzenia sobie w takiej sytuacji oraz o metodach walki z dopalaczami.  Odpowiedział również na wszystkie pytania zadane przez rodziców.

Dnia 3. marca odbyło się spotkanie dla uczniów klasy szóstej z przedstawicielem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, panią Anną Kobierską na temat dopalaczy. Zajęcia trwające 2 godziny przeprowadzono w formie warsztatowej. Podczas zajęć uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czy wiem czym są dopalacze? Do czego prowadzi ich zażywanie? Jak się przed nimi bronić i gdzie szukać pomocy?

Samorząd Uczniowski Gimnazjum również włączył się w realizację tego zadania. Dzięki pomocy opiekunów samorządu, jego przedstawiciele przygotowali dnia 8. marca apel poświęcony  sposobom walki z dopalaczami, na który zaprosili klasy 1-3 Gimnazjum oraz wszystkich wychowawców i nauczycieli. Apel ten miał na celu uświadomić uczniom jak niebezpieczne może okazać się nawet jednorazowe zażycie dopalaczy oraz pokazać, że przed dopalaczami i innymi substancjami uzależniającymi można się skutecznie bronić.

Artykuły