Zadanie 6. Zorganizowanie zajęć praktycznych z ratownikiem medycznym dot. pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jednym z działań w ramach programu ,,Szkoła wolna od dopalaczy” jest zorganizowanie zajęć praktycznych z ratownikiem medycznym na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Okazją do poznania sposobów ratowania życia w sytuacji zagrożenia, było szkolenie dla uczniów, które dnia 4 listopada 2015 roku przeprowadził Pan Maciej Kiełbowski, ratownik medyczny ze Stacji Ratownictwa Medycznego w Końskich.
Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Ratownik wspólnie ze swoją asystentką omówili najpierw sposoby udzielania pomocy w razie wystąpienia zagrożeń wynikających z różnych zdarzeń. Uczniowie słuchali bardzo uważnie i zadawali ratownikom pytania, gdyż wiedzą, że taka wiedza ma ogromne znaczenie w sytuacji niebezpiecznej dla zdrowia lub życia człowieka.
Drugą część stanowiły zajęcia praktyczne. Nieocenione okazały się ćwiczenia w prowadzeniu resuscytacji. Nasi uczniowie mogli osobiście przekonać się na czym polega taka akcja. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się w ćwiczenia. Każdy z uczestników chciał przeprowadzić sztuczne oddychanie na fantomie.
Po zakończeniu pokazu wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że tego typu działania są nieocenione w sytuacji zagrożenia życia m.in. po użyciu dopalaczy. Uczniowie przyznali, że wiąże się to dla nich o ogromnym stresem, ale w sytuacji zagrożenia życia z pewnością przystąpiliby do udzielenia pomocy przedmedycznej oraz, że takie ćwiczenia praktyczne są pomocne w przezwyciężaniu tego lęku.