Niekłański Październik – 16 października 2016 r.

Po raz kolejny nasza szkoła gościła wyjątkowych gości – żołnierzy Armii Krajowej, walczący na niekłańskiej ziemi.  Wśród grona zasłużonych znaleźli się m.in. mjr Franciszek Telecki oraz kpt Zdzisław Dobrut. Miło nam było znów gościć syna naszego patrona, pana Bolesława Niedzielskiego.

Odwiedzili nas także członkowie rodziny Jana Bytnara „Rudego”, bohatera „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, który wraz z rodzicami i siostrą mieszkał w Niekłaniu.  Historię Bytnarów w niekłańskiej szkole przedstawił Julian Borkowski, który ze swoją mamą Barbarą przyjechał na uroczystość. Julian Borkowski to wnuk Danuty Bytnarowej-Dziekańskiej, która w literaturze pojawiała się pod pseudonimem „Duśka” i była siostrą „Rudego”.

Uczniowie niekłańskiej szkoły przygotowali przedstawili piękny montaż słowno-muzyczny, który wzruszył niejedno żołnierskie serce. Chór szkolny pięknie zaśpiewał pieśni patriotyczne. Zabrzmiały: „Modlitwa AK”, „Czerwone maki”, „ Ojczyzno ma”, Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Uczniowie kl. III PSP: Oliwia Pięt, Wojciech Szkurłat i Dariusz Jaworowski wyrecytowali nastrojowe wiersze. Uczniowie gimnazjum: Angelika Świercz, Sara Zych, Maria Żelska, Zuzanna Lasota, Karolina Połeć, Anastazja Solarz, Jakub Rurarz, Bartek Rurarz, Dawid Zawada i Bartek Żak pięknie poprowadzili całość imprezy. W przygotowanie akademii zaangażowali się też nauczyciele: p. Joanna Gębska, p. Maria Rusin,

p. Katarzyna Połeć, p. Joanna Boruń, p. Mariola Słoka, p. Aneta Miążek i  p. Ewa Słoka.