Zadanie 1. Prywatność i bezpieczeństwo – czy wiesz jak bezpiecznie posługiwać się Internetem? – przygotowanie tablicy z wykazem właściwych zachowań w sieci.

W marcu i kwietniu we wszystkich  klasach Szkoły Podstawowej na zajęciach komputerowych i lekcjach informatyki przeprowadzono pogadanki na temat „Uczeń bezpieczny w sieci”. Zostały poruszone zagadnienia, które dotyczyły zagrożeń w cyberprzestrzeni. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w dyskusje na temat jak powinien zachować się każdy internauta. Omówione zostały wszystkie zasady bezpiecznego korzystania z sieci  oraz takie pojęcia jak: netykieta, hejt czy cyberprzemoc . Dzieci dowiedziały się jak powinien zachować się świadek przemocy,  gdzie szukać pomocy kiedy jesteśmy ofiarą cyberprzemocy. Rozmawialiśmy, w jaki sposób zachowuje się dziecko wobec którego stosowano przemoc, jakie towarzyszą mu uczucia i emocje. Chcieliśmy w ten sposób wypracować  taką postawę u uczniów, która byłaby zawsze wzorem do naśladowania.

Podsumowaniem dyskusji było wykonanie przez uczniów prac plastycznych. Miały one różny format, wykonano je różnymi technikami, ale każda z nich poruszała jakże ważny temat „Prywatność i bezpieczeństwo – czy wiesz jak bezpiecznie posługiwać się Internetem? „

Można zatem stwierdzić, ze były to bardzo ciekawe i pouczające zajęcia, dzięki którym uczniowie mieli możliwość nie tylko usystematyzować i zgłębić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, lecz także zaprezentować postawę godną naśladowania.