Zadanie 3. Przeprowadzenie pogadanki na temat „Nie jestem anonimowy w sieci”.

W dniu 25 maja 2018 roku odbyła się w naszej szkole prelekcja pt. „Nie jesteś anonimowy w sieci”, którą poprowadziła pani psycholog – Izabela Jedynak. Brały w niej udział dzieci z klas IV-VII. Zajęcia poprowadzono w trzech grupach. Zbiegły się one z obchodami w naszej szkole „Dni profilaktyki”. Prelekcja, którą prowadziła szkolna psycholog miała na celu uświadomić uczniom, iż muszą pamiętać, że nie są w sieci anonimowi. Raz zamieszczony wpis czy zdjęcie pozostaje tam na zawsze. Nawet wtedy, kiedy  zostało usunięte. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi prelegentki, po czym same podawały przykłady z życia wzięte, dzieliły się swoim doświadczeniem. Była mowa również o cyberprzemocy, zarówno o sprawcach jak i ofiarach. Przez cały czas trwania prezentacji przejawiał się komunikat, że raz opublikowany w sieci komunikat czy zdjęcie może sprawić wiele kłopotów. Internet nie zapomina. O tym fakcie zapominają często sami użytkownicy lub są tego nieświadomi. Internet nie jest miejscem, gdzie przeciętny internauta pozostaje anonimowy. Bez znaczenia jest to czy, internauta zamieści w danym serwisie wpis jako zalogowany użytkownik, czy podpisze się imieniem i nazwiskiem. Użytkownicy są identyfikowani po numerach IP urządzeń, z których korzystają. Znając IP można ustalić, z mniejszą lub większą dokładnością, kto i gdzie z tego urządzenia korzystał, i w konsekwencji kto dany wpis zamieścił. Mamy nadzieję, że poruszane podczas tego spotkania problemy uwrażliwiły dzieci i młodzież na problem anonimowości w sieci i wskazały drogę właściwego postępowania.