Niekłański Październik

„Niekłański październik”- patriotyczne spotkanie z historią.

W niedzielę 7 października w Niekłaniu Wielkim po raz kolejny odbyła się wyjątkowa uroczystość patriotyczna znana pod nazwą „Niekłański październik”. Jak co roku przybyli na nią żołnierze AK związani z walką partyzancką na okolicznych ziemiach, ich rodziny, politycy oraz wielbiciele historii.

Cała uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele pw. św.Wawrzyńca, której przewodniczyli: proboszcz Zbigniew Ścierski oraz ksiądz Sylwester Cieślik. Podniosłości chwili dodawała obecność pocztów sztandarowych. Następnie delegaci udali się  na okoliczne groby partyzanckie, aby złożyć symboliczne kwiaty oraz zapalić znicze.

Około godziny 13.00 w  niekłańskiej Publicznej Szkole Podstawowej im.ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza” czekała na gości niezwykła uczta duchowa. Młodzież, pod kierownictwem nauczycieli, przygotowała wspaniały montaż słowno- muzyczny. Motto uroczystości brzmiało: „Bądź dumny, jesteś Polakiem”. Nie zabrakło pieśni „Dziś idę walczyć, mamo” czy „Modlitwy Armii Krajowej”. Słowa Norwida tęskniącego za Ojczyzną zdawały się nabierać ponadczasowego znaczenia...

Wielu widzów ukradkiem ocierało łzy wzruszenia. Podczas apelu zostały wręczone krzyże zasługi dla ŚZŻAK (Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej . Odznaczenia otrzymali: p.Dorota Łukomska (burmistrz  Stąporkowa),  p.Teresa Pokusa (dyrektor  szkoły), p.Bolesław Niedzielski (syn patrona szkoły i prezez ŚZŻAK, Koło Niekłań), p. Zbigniew Ferensztajn (były dyrektor szkoły), p. Marian Rusin (kombatant). Publiczna Szkoła Podstawowa im. popor.Karola Niedzielskiego „Dobosza” także została wyróżniona tym odznaczeniem.

Podziękowania z rąk pana Bolesława Niedzielskiego za swą aktywną postawę patriotyczną otrzymali poza tym:  p. Ignacy Dobrowolski (sołtys wsi Furmanów, członek „ŚZŻAK, Koło Niekłań”), Jan Ślusarczyk (członek „ŚZŻAK, Koło Niekłań”),  p.Marian Domagała (radny powiatowy, członek „ŚZŻAK, Koło Niekłań” ), p.Maciej Pokusa (radny RM w Stąporkowie, wiceprezes „ŚZŻAK, Koło Niekłań”) p. Jacek Kołodziej (przewodniczący RM  w Stąporkowie). Wśród gości był p.Mariusz Gosek, sekretarz generalny Ministra Sprawiedliwości RP, który podziękował za chwile wzruszenia, jakie dostarczyła mu nasza uroczystość.

„Niekłański październik” to święto kultywujące pamięć o ludziach, potrafiących  w imię celów wyższych oddać to, co mieli najcenniejsze- swoje życie. To żywa lekcja historii dla pokoleń młodych Polaków, którzy już dziś mają przecież patriotyczny obowiązek dbać o przeszłość.