Przyjaciele Zippiego

PRZYJACIELE ZIPPIEGO

Od 29 stycznia 2019 r. w oddziale przedszkolnym naszej szkoły pani Katarzyna Niebudek realizuje program  „Przyjaciele Zippiego”.  Jest to międzynarodowy program Partnership for Children, który ma na celu promocję zdrowia psychicznego i emocjonalnego małych dzieci. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1  czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.

Program obejmuje  cykl 24 spotkań pogrupowanych w 6 części tematycznych:

1. Uczucia
  2. Komunikacja
  3. Nawiązywanie i zrywanie więzi
  4. Rozwiązywanie konfliktów
  5. Przeżywanie zmiany i straty
  6. Dajemy sobie radę

Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Bohaterem opowiadań jest patyczak Zippi oraz grupa dzieci - jego przyjaciół.

Ten program uczy dzieci:

• Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
  • Jak mówić to, co chce się powiedzieć
  • Jak słuchać uważnie
  • Jak prosić o pomoc
  • Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
  • Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
  • Jak mówić przepraszam
  • Jak radzić sobie z prześladowaniem
  • Jak rozwiązywać konflikty
  • Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią
  • Jak adaptować się do nowych sytuacji
  • Jak pomagać innym

Program zachęca również  do współpracy i pomagania innym dzieciom.

W oddziale przedszkolnym w programie uczestniczy 24 dzieci 5-6 letnich.  Zajęcia odbywają się  dwa razy w tygodniu. Za każdym razem rozpoczynają się piosenką i wspólną zabawą z naszym Zippim.

Dzieci starają się przestrzegać zasad ustalonych w toku zajęć. Otwarcie mówią  o swoich uczuciach i problemach. Dzielą się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Z dużym zaangażowaniem odgrywają scenki dramowe. Wymyślają ciekawe rozwiązania. Atrakcją dla dzieci okazało się losowanie zadań z pudełka. Na podsumowanie każdych zajęć dzieci bardzo chętnie wypełniają karty ewaluacji.

Nasz grupowy Zippi ma swój kącik i domek wybudowany z klocków. Dzieci codziennie bawią się w dokarmianie nowego zerówkowicza i porządkowanie mu legowiska. Po ostatnim spacerze do parku, w domku Zippiego, pojawili się jego patykowi krewniacy.