Święto Polskiej Niezapominajki

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

 

          Jak co roku 15 maja obchodziliśmy w szkole Święto Polskiej Niezapominajki – święto ustanowione przez Andrzeja Zalewskiego, którego urzekły piękne niebieskie kwiatki. Stały się one symbolem miłości do człowieka i Ziemi.

Uczniowie z klasy IIa przygotowali wspólnie z wychowawczynią Haliną Ludwikowską występ artystyczny zaś uczennice z klasy Va pod kierunkiem pani Marioli Słoki uświetniły go piosenkami. W obchody włączyły się również dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Zerowego, które pod przewodnictwem swoich wychowawczyń pani Agnieszki Kurp i pani Katarzyny Niebudek przygotowały i zaprezentowały tańce. Uczniowie klas starszych przynieśli ze sobą transparenty z hasłami ekologicznym, natomiast dzieci z klas I-III piękne niezapominajki. Pomocą w przygotowaniu uroczystości służyła wicedyrektor Elżbieta Ślusarczyk.

         Na wspólne świętowanie przybyli zaproszeni goście, których powitała dyrektor szkoły Teresa Pokusa. Byli to: przedstawiciele Nadleśnictwa Stąporków pani Iwona Paluch i pan Daniel Bogacki, Burmistrz Stąporkowa pani Dorota Łukomska, Radna Rady Miasta Stąporkowa pani Barbara Zamachowska, Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Stąporkowie pani Beata Siadul oraz Dyrektor MGOK i S w Stąporkowie pani Katarzyna Sorn.

          Z okazji Święta Polskiej Niezapominajki  grupa  młodzieży wraz z opiekunami  weźmie udział w zwiadzie terenowym do zbudowania mapy bogactwa przyrody najbliższej okolicy w ramach  projektu  "Perły bioróżnorodności w najbliższej okolicy". Skorzystamy z Mapy Bioróżnorodności jako gotowego narzędzia do nauki  i zabawy. Wystarczy smartfon, aparat i dostęp do internetu, aby uczestnicy zarejestrowali się na stronie www.bogactwowsi.pl  i dodali na Mapie Bioróżnorodności zdjęcie wraz z opisem swojej lokalnej perły przyrodniczej: zaobserwowanego gatunku, siedliska, obszaru chronionego, cennego parku lub ogrodu.

            Oprócz najbardziej znanych form ochrony przyrody z naszej okolicy,  na mapie pojawią się punkty cenne dla lokalnej społeczności, choć nie zawsze formalnie chronione: urokliwe fragmenty krajobrazu ,  obok  bogactwa mapa pokazywać będzie także zagrożenia  dla lokalnej przyrody – dewastacje terenu, nielegalne wysypiska itp. Dzięki temu mapa będzie mogła posłużyć lokalnym urzędnikom dla identyfikacji potencjalnych zagrożeń i poznać obawy mieszkańców. Mapowanie cyfrowe umożliwia nanoszenie na mapę wybranej kategorii informacji wraz z opisem zdjęciowym i tekstowym, które w projekcie nazywamy „obserwacją” i dla identyfikacji problemów i zagrożeń.

           Mamy nadzieję, że uświadomimy odbiorcom bezcenne korzyści, jakie czerpiemy z otaczającej przyrody i  sprawimy wzrost poczucia osobistej odpowiedzialności za jej ochronę.  Dzięki projektowi zwrócimy uwagę odbiorców , że bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe, które charakteryzuje naszą okolice, powinno być przedmiotem dumy, ale także zaangażowania w jego ochronę, jako naszego wspólnego dziedzictwa.

 

Artykuły