Warsztaty z ratownikiem medycznym

Działanie:

Przeprowadzenie warsztatów z ratownikiem medycznym na temat zasad udzielania pierwszej pomocy

21 maja 2019 roku gościliśmy w naszej szkole pana Marcina Pytlosa, który na co dzień pracuje jako ratownik medyczny w Pogotowiu Ratunkowym w Końskich. Spotkanie miało charakter edukacyjny, na początku odbyła się pogadanka dotycząca zawodu ratownika medycznego, następnie przeszliśmy do części praktycznej.
Uczniowie podczas spotkania z ratownikiem medycznym wysłuchali cennych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).Następnie z wielką uwagą społeczność uczniowska przyglądała się jak pan ratownikdemonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionym przez siebie fantomie. Po pokazie uczniowie mieli okazję spróbować samemu udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora.
Podczas spotkaniaw przejrzysty sposób przekazano informacje, jak należy zachować się podczas krwotoku z nosa, omdlenia, zakrztuszenia. Ratownik wspomniał także co powinno się znajdować w apteczce oraz omówił rolę, jaką pełnią poszczególne rzeczy będące zawartością apteczki, np.: koc termiczny, chusta trójkątna.Na koniec warsztatów dzieci wspólnie przypomnieli i utrwalili sobie numery telefonów alarmowych.
To była niesamowita lekcja pierwszej pomocy, która na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów, którzy uznali ten dzień za ważne dla nich wydarzenie. W tym dniu doświadczyli interesującej lekcji edukacyjnej w zakresie pierwszej pomocy.
Podczas spotkania z ratownikiem medycznym dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.