„ZAKRĘCONA AKCJA” – zbiórka plastikowych nakrętek

„ZAKRĘCONA AKCJA”

– zbiórka plastikowych nakrętek

Jedną nakrętką nie zasponsorujemy wózka inwalidzkiego czy rehabilitacji dla osoby chorej. Uda nam się to jednak, jeśli skompletujemy kilka ton takich odpadów.

Dlatego też w naszej szkole już od wielu lat propagujemy wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców zbiórkę plastikowych nakrętek. Chodzi oczywiście o akcję społeczną, dzięki której pomożemy nie tylko środowisku.

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Od kilku lat już nie tylko wolontariusze zbierają nakrętki po napojach czy detergentach – włączyły się w to także szkoły, urzędy i osoby prywatne. Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają z kolei na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebującej osoby. Za każdy 1 kilogram zakrętek skup plastiku w ramach akcji płaci średnio od 50 gr zł do 1 zł.

Dlaczego akurat nakrętki?

Bo są małe, łatwo je przechowywać i mają większą wartość niż plastikowe butelki. Firmy recyklingowe z zebranych zakrętek wykonują surowiec wtórny, czyli plastikowy granulat, przetwarzany na doniczki, wiadra, łopaty, czy worki na śmieci. Dodatkowym plusem zbierania nakrętek poza pomocą chorym jest ochrona środowiska. Butelki bez nakrętek łatwiej zgniatać, więc i ich składowanie i transport są tańsze. Nakrętki muszą i tak być oddzielane od butelek, gdyż wykonane są                         z innego materiału, więc naprawdę lepiej je zbierać i przekazywać fundacjom. Firma recyklingowa chętnie przyjmuje zebrane nakrętki, gdyż jest to dla nich surowiec od razu gotowy do przetworzenia.

Szkolny Klub Wolontariatu dziękuje wszystkim, którzy już od kilku lat chętnie włączają się do zbiórki plastikowych nakrętek na terenie naszej szkoły, pomagając tym samym dzieciom chorym.