I tylko pamięć po nich pozostała

I TYLKO PAMIĘĆ PO NICH POZOSTAŁA’’…

Pod takim hasłem w dniu 3 marca 2020 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel, w którym wspomnieliśmy „Żołnierzy Wyklętych”- Bohaterów Niezłomnych.

W apelu wzięli udział uczniowie kl. IV-VIII. Celem apelu było upamiętnienie „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, kształtowanie postaw patriotycznych oraz upowszechnianie wiedzy wśród uczniów na temat Żołnierzy Wyklętych.

Wspominaliśmy ich, aby oddać im cześć i aby ten okres w dziejach naszej historii nigdy nie już powtórzył się. W trakcie apelu zostały przybliżone sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy ginęli, bo nie chcieli zaakceptować siłą narzuconego systemu komunistycznego. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialną poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych niewinnie żołnierzy. Ponadto na korytarzu szkolnym została zorganizowana wystawa pod nazwą "I tylko pamięć po nich pozostała’’…Przeprowadzony został również konkurs wiedzy wśród uczniów klas 8 oraz konkurs plastyczny, którego wyniki zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Dzień 1 marca nie jest przypadkowy. Właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.