Laboratorium przyrodnicze - kilka słów o zajęciach

Kilka słów o zajęciach.......

Zajęcia  rozwijające kreatywność z  przedmiotów biologia i chemia realizowane w oparciu o program  p.h."LABORATORIUM PRZYRODNICZE", który  został opracowany dla uczniów klas 5 i 6 w szkole podstawowej  i p.h."LABORATORIUM BIOLOGICZNO-CHEMICZNE" dla uczniów klas 8-ych jako innowacja pedagogiczna o charakterze programowo – metodycznym. Programy skierowane są do uczniów uzdolnionych jak i innych uczniów  z zainteresowaniami  przyrodniczymi,  w celu wspierania i rozwijania ich uzdolnień przyrodniczych.  Podczas zajęć pozalekcyjnych uczniowie mogą poznawać metodykę badań biologicznych, chemicznych  na innym niż dotychczas poziomie.

Ważnym elementem w pracy  z uczniem  jest,  formułowanie problemów, stawianie hipotez  i ich weryfikowanie oraz przedstawianie w różnej formie uzyskanych wyników i formułowanie na ich podstawie wniosków. Wszyscy uczniowie mogą odnieść z tego korzyść, gdyż wybieganie w przyszłość w stosowaniu bardziej  procedur badawczych, będzie zachętą i przygotowaniem do ich podejmowania na kolejnych etapach edukacyjnych.

Zajęcia pozalekcyjne pozwalają na realizację doświadczeń i obserwacji (szczególnie obserwacji mikroskopowych) , które podczas zajęć nie są możliwe do wykonania, na przykład, ze względów ograniczeń czasowych .

Zgodnie z założeniem, aktywność nauczyciela podczas zajęć jest ograniczona do minimum, dlatego,  że uczniowie powinni mieć czas na pomyłki w swoich dociekaniach i na poprawę tego, co zostało zrobione nieprawidłowo podczas działań laboratoryjnych.

Zajęcia nie  ograniczają inwencji i zainteresowań uczniów, program traktuję, jako propozycję, którą można  zmodyfikować zarówno co do tematyki,  jak i sposobu jej realizacji, pod wpływem sugestii uczniowskich. Na każdym etapie edukacyjnym, uczniowie bardzo chętnie wcielają się w rolę badacza,  dlatego warto rozwijać i pogłębiać te zainteresowania poprzez propozycję zajęć bazujących  na działaniach badawczych.

Prowadzący: Maria Telec