Poczucie szczęścia

Poczucie szczęścia,  a pielęgnowanie przyjaźni...

 

            Osoby mające pozytywne i zdrowe relacje z drugim człowiekiem są szczęśliwsze. Wygląda na to, że przyjaźnie (a nawet rozmowa telefoniczna z przyjacielem) może sprawić , że stres
nie będzie dopadał nas często – a co za tym idzie – jesteśmy bardziej odporniejsi.
            Szczęście bywa zaraźliwe (ale spokojnie – mam na myśli pozytywne aspekty). Badania wykazały, że gdy jesteśmy szczęśliwi, to nasze dobre odczucia,udzielają się” otoczeniu.
 To fantastyczne uczucie nie ma wyłącznie charakateru tymczasowego. Otóż, szczęście może przyczynić się do powstania reakcji łańcuchowej, mającą wpływ na inne osoby przez okres nawet ponad roku.  


                                                                             Mała ciekawostka....

            Relacje społeczne stymulują pracę mózgu, ponieważ wiążą się z powstawaniem wielu zachowań wymagającymi dobrej pamięci oraz koncentracji uwagi.  Dzięki aktywności społecznej trenujemy ,,mięśnie” mózgu i przygotowujemy je do pracy w sytuacji, gdy będziemy zmuszeni rozwiązać dany problem.

 

                          Oto kilka wskazówek, jak wybrać szczęście zamiast gniewu:


Wybierz bycie szczęśliwym – wbrew pozorom szczęście nie jest czymś, co łatwo wpada nam 
w ręce. To coś, co musimy i możemy wybrać. Zdaniem psychologów pierwszym krokiem na drodze do szczęścia są....intencje. Należy podjąć świadomą decyzję, wybrać odpowiednie zachowania, które prowadzą do szczęścia. Niech szczęście stanie się Twoim celem. Przypomnij sobie dlaczego warto być szczęśliwym, co sprawia, że tak się czujesz i otocz się szczęśliwymi ludźmi.

Naucz się przebaczać – brzmi banalnie, a dla niektórych może wydawać się to nie 
do zrealizowania. Wybaczanie ma wielką moc. Efekt leczniczy odnosi się nie tylko do poprawy jakości stanu fizycznego (zredukowanie stresu, gniewu itp.) , ale również do zdrowia psychicznego (wybaczanie zapobiega samotności). Kiedy więc znowu uznasz, że ktoś Cię obraził, nie hoduj
 w sobie myśli, które niszczą Twoje samopoczucie.

 

Nie pozwól aby negatywne odczucia znalazły się na podium – wykonaj następujące kroki:

-       zastanów się, dlaczego jesteś obrażony,

-       spróbuj spojrzeć na sytuację z perpektywy tej drugiej osoby,

-       przypomnij sobie sytuację, w której to Ty obraziłeś (nawet jeśli nie zrobiłeś tego celowo),

-       podejmij decyzję, aby przebaczyć osobie, która Cię zdenerwowała

 

Zrób to, co kochasz – pamiętajmy o tym , że szczęśliwi  jesteśmy równieś wtedy, gdy możemy spełniać się w tym co sprawia nam największą satysfakcję.  Pielęgnowanie  naszych hobby, jest nie tylko realizowaniem  marzeń,  czy też rozwijaniem naszych umiejętności. Sprawia, że czujemy się przede wszystkim szczęśliwi.

 

 

Literatura: 

1. Alloway Packiam T. (2013).Trening umysłu dla bystrzaków, Gliwice, wyd. Helion.