Motywacja - psycholog radzi

Motywacja – kluczem do sukcesu

 

            W życiu mamy do czynienia z różnymi sytuacjami w których wymagane jest działanie. Prędzej czy później  w konsekwecji mamy do czynienia z  jego efektami. Im mocniej działamy, jesteśmy  uparci w dążeniu do celu, przełamujemy swoje słabości, hartujemy nie tylko swój charakter....ale przede wszystkim osiągamy zamierzony cel! Zapewne nie muszę tłumaczyć, że powyżej  opisane działanie to nic innego jak motywacja. Mamy z nią styczność niemalże każdego dnia.

 

Prosty przykład: nie jeden z nas z podziwem patrzy na uczestnika zawodów Strogmen podnoszącego niewyobrażalne ciężary, maratończyka pokonującego kilkasiedziesiąt kilometrów albo zawodnika sztuki walki, który jednym, szybkim ruchem powala przeciwnika na ziemię.
Nie raz słyszy się, że ,,on ma do tego dryg”albo  ,, on jest do tego stworzony.” Owszem predyspozycje to jedna kwestia, ale czym byłyby te spektakularne efekty bez treningów za którymi stoi motywacja. To od niej wszystko ma swój początek, to dzięki niej nasz cel staje się realny!


    No tak motywacja ważna rzecz, ale jak sprawić aby stała się kluczowym elementem naszego życia i prowadziła nas do realizacji marzeń. Oto kilka porad:

 

1. Wyobraź sobie swój cel – aby zmotywować się do działania, wyobraź sobie, że osiągnołeś swój cel. Zobacz oczami wyobraźni, w chwili gdy go osiągnołeś? Co czujesz? O czym myślisz? Co planujesz? Wyobraź sobie sobie jak najwięcej szczegółów, spraw, by wizja stała się dla Ciebie  jak najbardziej realna. Poświęć chwile na cieszenie się nią i przywołuj ją za każdym razem , gdy tracisz motywację do nauki, albo innej czynności. Pomoże Ci to na nowo dostrzec sens działania.

 

2. Oceń swoje postępy – nic tak nie motywuje do działania, jak spojrzenie w tył

i uświadomienie sobie, jak wiele jużt za Tobą. Jeżeli osiągnięcie celu, który chcesz zdobyć, jest bardzo oddalone w czasie np. zdobycie dobrych wyników na egzaminie, osiągnięcie lepszych wyników sportowych – podziel go na mniejsze części, a te na poszczególne zadania.

 

3. Odpowiedni czas – jedną z przyczyn , dla których wielu z nas ma problemy z motywacją,
to wyznaczanie sobie zbyt wiele celów  w krótkim czasie, ewentualnie jeśli dany cel wymaga realizacji przez pewien czas należy ocenić jego realność  (np.  chcę wyrobić sobie kondycje biegacza i w ciągu tygodnia chcę przebieć 20 km, a na realizację mojego wymarzonego celu przeznaczam tydzień. Jak myślisz jest to możliwe? Z góry wiadomo, że nie. Nierealne założenie celu będzie skutkowało jego niezrealizowaniem oraz brakiem motywacji). Wybierz sobie jeden najważniejszy cel, możesz zapisać  go na kartce, czy też na komputerze, a następnie oceń jak długo czasu faktycznie będziesz potrzebować na spełnienie swojego marzenia.

 

4. Nie poddawaj się! Myśl pozytywnie – musisz być świadomy jednego – nie zawsze bywa lekko. Aby osiagnąć swój cel nieraz trzeba włożyć w jego spełnienie  całe swoje serce. Zdarza się, że spotkamy na swojej drodze ludzi, którzy powiedzą - ,,nie uda Ci się” , ,,to jest nierealne” , ,,nie nadajesz się.”
 i inne nieprzyjemne pełne zawiści zwroty. Pamiętaj! Ty możesz wszystko! Nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. Jeśli jednak w Twojej głowie pojawią się myśli  zwatpięnia, wiedź o tym, że każdy je ma. Miej świadomość, że tak jak szybko się pojawiły – w takim samym tempie znikną, odejdą jak ciemne chmury.Nie stój w miejscu. Nie poddawaj się.   A za parę tygodni, miesięcy podziękujesz sobie za to, że dzisiaj się nie poddałeś.     

 

 

                                                                                                                             

Źródło:

1. Minge K., Minge N.(2012). Techniki samorozwoju, czyli jak się lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej, Warszawa, Wydawnictwo