Gry umysłowe, w które można grać w domu

 Poniżej przedstawione gry  mogą stanowić  świetną zabawę. Możecie zaprosić  do niej swoich rodziców czy też rodzeństwo...jednocześnie udoskonalicie swoją koncentrację i pamięć.

 

,, Mam to na końcu języka”

 

            Wybierz dowolną kategorie. Może to być jedzenie. Następnie określ limit czasu – np. jedna minuta. Wymień w ciągu minuty jak najwięcej nazw produktów spożywczych. Jak Ci poszło? Udało się wymienić do 20?

 

A teraz lekkie utrudnienie. Wybierz kategorię i ustal limit czasu. Następnie wybierz literę, powiedzmy B. Teraz spróbuj wymienić w ciagu trzydziestu sekund jak najwięcej produktów żywnościowych, których nazwy zaczynają się na tę literę.

 

Gra liczbowa

 

            Zacznij od dużej liczby, np. od 100, i odliczaj wstecz po dwa, czyli 98, 96, 94 itp. Łatwizna, prawda?

 

            A teraz utrudnij sobie zadanie i odliczaj po trzy lub cztery. Jeżeli chcesz stanąć przed wyzwaniem, to określ limit czasu. Ponadto możesz robić coś jeszcze oprócz odliczania, na przykład wystukiwać rytm palcami o blat stołu albo tupać nogą.

 

            Robienie dwóch rzeczy naraz może czasami być rozpraszające. Trenując swój mózg w ten sposób, poprawiasz swoją zdolność jednoczesnego wykonywania kilku czynności. To świetna zabawa, kiedy np. myjesz zęby albo robisz coś, co wymaga szczególnej  koncentracji.

 

Opowiadanie bajek

 

            Wyobraż sobie, że znajdujesz się w miejscu w którym nigdy nie byłeś, albo chciałbyś
 je odwiedzić. Możesz posłużyć obrazkiem z książki, gazety albo wygoogluj z internetu. Wyobraż sobie ludzi, mogą to być Twoi członkowie rodziny, znajomi, sławna osoba, postać z filmu, ulubiony bohater itp. Dlaczego te osoby tutaj się znalazły? Czemu przyjechały? Opisz miejsce w którym się znajdują/znajdujecie? A może spotkała Was jakaś niezwykła przygoda? Jakie ma zakończenie? Tutaj pracuje Twoja wyobraźnia, pobudzasz swoją kreatywność. Wyobraź sobie, że jesteś pisarzem swojej powieści – a wyobraźnia to Twoje pióro.

 

 

A teraz trochę rytmu...

 

            Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować pomocnika. Poproś domownika, aby zaczął nucić w myślach jakąś melodie. Nie może Ci jednak powiedzieć co nuci. Następnie poproś, żeby zaczął wybijać na stole rytm utworu, który nuci.

Słuchaj uważnie, a kiedy skończy, wystukaj rytm, który usłyszałeś. Sprawdź, czy jesteś w stanie zapamiętać ten rytm. Spróbuj powtórzyć jak najdłuższy frament. Ćwicząc zapamiętywanie danego rytmu, wzmacniasz swoje umiejętności językowe.

 

 

Gra pamięciowa

 

 

            W tej grze należy zapamiętać element danej sekwencji, który widziałeś lub słyszałeś wcześniej. Następnie należy okreslić w którym miejscu sekwencji ten element występował. A oto, co trzeba zrobić. Poproś aby ktoś odczytał poniższe litery . Za każdym razem, kiedy czytający dotrze do pogrubionej litery, powinien zapytać, czy słyszałeś tę samą literę, trzy litery wcześniej.

 

 X C E B S E I X O S X P O W E Q W X K H K ( i tak dalej)

 

Na przykład w przypadku litery E odpowiedź brzmi ,,tak”, a w przypadku litery S odpowiedź to ,,nie”. Można również wykonywać to ćwiczenie, posługując się kształtami lub obrazami.

 

Możesz spróbowac wykonać to ćwiczenie, ale słuchając swojej ulubionej piosenki.

 

 

Zapamiętywanie obiektów

 

            Do doskonała zabawa, kiedy chcemy uchwycić jak najwięcej szczegółów z danego miejsca. Możesz się jej oddać, oglądając zdjęcia, patrząc na widok z okna, lub przebywając w swoim pokoju, albo na podwórku. Następnie zamknij oczy i pomyśl o dziesięciu przedmiotach, które zobaczyłeś. Daj sobie dziesięć do pietnastu sekund na zapamiętanie tych przedmiotów. 
            Dla utrudnienia możesz poprosić kogoś z domowników aby   pozamieniał układ przedmiotów znajdujących się w danym pomieszczeniu – im więcej tym lepiej (uwaga!
Nie podglądaj w czasie zamiany). 

  Jeżeli zapamiętałeś czasopismo leżące na stole, zastanów się jaki miało tytuł, albo kolor okładki, spróbuj odtworzyć jak najwięcej szczegółów, nie zrażaj się jeśli nie udało się wszystkiego odtworzyć. To tylko zabawa...

            Możesz również  odwiedzić stronę https://www.pobble365.com/   w której znajdziesz wiele  obrazków i spróbować zapamiętać jak najwięcej szczegółów...strona ta, może być pomocna
 do powyżej opisanej gry – Opowiadanie bajek.

 

Pozdrawiam

psycholog szkolny – Izabela Zych

 

 

Źródło:

 

1.  Alloway Packiam T. (2013).Trening umysłu dla bystrzaków, Gliwice, wyd. Helion.