Zadanie 3 - Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy, zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna

W ramach realizacji zadania 3. podjęto następujące działania:


         Spotkanie z pielęgniarką Panią Anną Lisowską z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stąporkowie.

Pielęgniarka przeprowadziła prelekcję nt. „Jak zapobiegać zagrożeniom w szkole, domu, na ulicy, udzielanie pierwszej pomocy”.

Uczestników podzielono na 2.grupy  - pierwsza z nich to uczniowie klas 0-III oraz oddział przedszkolny, druga grupa – uczniowie klas IV-VI.

Po krótkim referacie nt. zagrożeń w środowisku szkolnym i domowym pielęgniarka udzielała odpowiedzi na pytania dzieci. Dotyczyły one najczęściej wypadków, które zdarzają się w domu, jak również zachowania w przypadku zaobserwowania zagrożenia życia (utrata przytomności, porażenie prądem, wypadek komunikacyjny itp.).


       Kontynuacją poprzedniego działania było przeprowadzenie przez koordynatora Jolantę Szkurłat warsztatów na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej   w klasach IV-VI.  Podczas warsztatów chętni uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W zakres zdobytych wiadomości wchodziły: postępowanie w przypadku najczęstszych urazów występujących                        w środowisku szkolnym (np. złamania, zwichnięcia stawów, stłuczenia, krwotoki z nosa, oparzenia oraz utrata przytomności). 


       Przeprowadzono lekcje wychowawcze na tematy: „Niewybuchy, niewypały i środki pirotechniczne”, „Zachowanie ostrożności                   w drodze do i ze szkoły” oraz „Bezpieczne spędzanie czasu wolnego –ranking pomysłów”

 

     Ogłoszono szkolny  konkurs pod hasłem „Bądź ostrożny na drodze”.  Skierowany został do klas IV-VI. Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę przestrzenną, która zawierałaby zasady ruchu drogowego. Wyłoniono zwycięzców, którzy wykonali makiety o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Był to temat na tyle ważny, iż w miejscowości rzadkością są oznakowane miejsca, z których mogą korzystać piesi. 


     Przeprowadzono warsztaty artystyczne pod hasłem „Bezpieczne zachowanie na ulicy”. Miały one na celu poznawanie                                i wykonywanie znaków drogowych różną techniką (wydzieranka, wyklejanka, akwarela). Zadanie skierowane do klas 0-III i oddziału przedszkolnego (1.grupa) oraz kl. IV-VI (2.grupa) cieszyło się zainteresowaniem dzieci. Aktywność oraz pomysły, z którymi wychodziły dzieci okazały się również dobrą lekcją bezpieczeństwa. 

 

         W klasach młodszych 0-III ogłoszono Tydzień o ruchu drogowym pod hasłem „Moja droga do szkoły”. W ramach tego działania zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  • Zabawy orientacyjno-słuchowe „ Komendy i ulica”, „Uwaga  światło!”
  • Nauka wiersza pt. „Przez ulicę mały krok”  B.Piergi oraz piosenki  „O przechodzeniu przez ulicę” (zajęcia umuzykalniające)
  • Wycieczka na skrzyżowanie (ćwiczenia pamięci wzrokowej oraz orientacji przestrzennej, rozwijanie umiejętności współdziałania                     w grupie)
  • Prace plastyczne, wydzieranki, kolorowanki na temat „Pojazdy, które można spotkać na drodze”, „Moja droga do szkoły”
  • Uczniowie wspólnie wykonali gazetkę ścienną „Moja droga do szkoły”


      Spotkanie z przedstawicielami policji na temat „Stop wypadkom drogowym”.

Wizyta w Komisariacie Policji w Stąporkowie miała na celu zapoznanie nie tylko z regułami bezpiecznego zachowania na drodze, ale również poznaniem specyfiki zawodu, który powinien być gwarantem bezpieczeństwa. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem komisariatu, poznali zadania poszczególnych wydziałów (drogówka, dochodzeniówka). Mieli okazję uczestniczyć w badaniu jednej                     z uczennic alkomatem, który jest narzędziem wychwytywania kierowców będących pod wpływem alkoholu, co jest elementem poprawy bezpieczeństwa na drodze. Komendant pokazał również działanie systemu łączności oraz omówił działanie systemu przekazującego informacje o osobach popełniających wykroczenia drogowe. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznania się z atrybutami policjanta -   kajdankami, krótkofalówką i pałką. Zostali również wpuszczeni do radiowozu. 

 

 

 

 

Artykuły