Zadanie 10 - Wykonanie dowolnego zadania dotyczącego kwestii bezpiecznej szkoły lub bezpieczeństwa uczniów

             Kwestią tak ważną dla szkoły jak i domu rodzinnego jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Dlatego też w ramach dodatkowego zadania Dyrekcja  i koordynatorki konkursu postanowiły przeprowadzić ćwiczenia próbnej ewakuacji na terenie szkoły. Zadanie to wymagało zaangażowania nie tylko całej społeczności uczniowskiej, ale także wszystkich pracowników szkoły (430 osób). Nieodzownym elementem podczas przeprowadzenia ewakuacji była ścisła współpraca z pracownikami Straży Pożarnej. Jeszcze przed planowaniem próbnej ewakuacji należało zgłosić do powiatowej Straży Pożarnej chęć zorganizowania w naszej szkole tego typu ćwiczeń. Po otrzymaniu pozwolenia zespół nauczycieli z naszej szkoł (w tym również koordynatorki konkursu) opracował szczegółowy regulamin próbnych ćwiczeń ewakuacyjnych, który został zaopiniowany przez Dyrekcję oraz Radę Pedagogiczną. Po akceptacji przystąpiono do realizacji zadania.

         

         22 maja 2013 roku odbyły się ćwiczenia próbnej ewakuacji w Zespole Szkół Publicznych w Niekłaniu Wielkim przy ul. Szkolnej 4. Celem ćwiczeń było zbadanie stopnia przygotowania uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły do właściwych zachowań w sytuacjach nagłego zagrożenia spowodowanego pożarem.

             O godzinie 10:05 w pokoju nauczycielskim na II piętrze  wybucha pożar.  W chwilę później zostaje on zauważony przez nauczycielkę, która powiadomiła dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji. Dyrektor szkoły przeprowadza analizę  i ocenę zagrożenia, podejmuje decyzję o ewakuacji. Organizuje i kieruje akcją ratowniczą (ewakuacją), nakazuje sekretariatowi ogłoszenie alarmu. Osoby znajdujące się w szkole słyszą alarmowy dźwięk dzwonka oraz komunikaty słowne mówiące  o pożarze. Sygnałem   alarmowym do natychmiastowej ewakuacji są: dźwiękowy – trzy dzwonki „krótki, długi” na przemian w krótkich odstępach czasu, słowne – „pożar pali się”, a przy ćwiczeniach „uwaga ćwiczebny alarm pożarowy” (powtarzany trzykrotnie).

Rozpoczyna się ewakuacja budynku. Jednocześnie informacja przekazana zostaje do straży pożarnej. Konserwator wyłącza główny wyłącznik prądu, otwiera wszystkie wyjścia ewakuacyjne z budynku szkoły, wstrzymuje wejście na teren szkoły i kieruje jednostki ratownicze.

           Nauczyciele zgodnie z procedurą przygotowują uczniów do ewakuacji. Po dotarciu na miejsce (boisko szkolne), sprawdzają stan i składają meldunek dyrektorowi. Uczniowie po wyjściu ze szkoły ustawiają się na boisku szkolnym – w miejscu ewakuacji. Dyrektor szkoły przyjmuje meldunki od nauczycieli o ilości osób ewakuowanych, składa meldunek dowódcy przybyłej Ochotniczej Straży Pożarnej z Niekłania oddalonej ponad1 kmod szkoły i przekazuje kierownictwo nad dalszą akcją ratowniczą.

Nie ma jednak pewności, czy wszystkie osoby opuściły obiekt. Kierujący działaniem ratowniczym wprowadza do budynku ratowników z linią wężową, celem znalezienia źródła pożaru. Ponadto kolejni strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych przeszukują po kolei wszystkie pomieszczenia  i upewniają się, że nikt nie pozostał. Po ugaszeniu pożaru pozostaje jeszcze oddymienie pomieszczeń. W tym celu użyte zostają dwa wentylatory osiowe. Po zakończeniu ćwiczeń kierujący akcją informuje  o przekazaniu obiektu do dalszego nadzoru dyrektorowi.

Po krótkim czasie obiekt jest już gotowy na ponowne rozpoczęcie lekcji.  Te jednak, ku radości wielu uczniów jak również zapewne  i nauczycieli nie rozpoczynają się tak szybko. Dyrekcja Zespołu Szkół wraz ze strażakami przygotowała niespodziankę, w postaci pokazu sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Po przejściu na boisko przy szkole uczniowie mogli zobaczyć jak również sami wypróbować, w jaki sposób działają urządzenia do podawania wody. Niektórzy chętnie skorzystali z chłodnego prysznica ponieważ wiosenna pogoda sprzyjała tego typu rozrywkom.

Podobnie jak dyrekcja, tak i organizatorzy ćwiczeń byli zadowoleni z ich przebiegu i solidarnie wyrazili wolę, by takie ćwiczenia odbywały się częściej.

             Mamy nadzieję, że dzięki zorganizowaniu próbnej ewakuacji wzrosło poczucie bezpieczeństwa wśród uczniów i wszystkich pracowników naszej szkoły. Cieszy nas również fakt, że ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie, a strażacy ocenili nasze działania za zadowalające.