Lokalna Akcja Sportowa "Las"

LOKALNA  AKCJA SPORTOWA „LAS”

W ramach akcji sportowej „LAS” zorganizowaliśmy rajd rowerowy do miejscowości Rędocin, która słynie z wyrobów garncarskich.

Uznaliśmy, że dzięki wycieczce rowerowej można bardziej poznać najbliższą okolicę i połączyć zajęcia wychowania fizycznego z lekcjami historii, biologii czy geografii.

Wcześniej umówiliśmy się na wywiad z jednym z garncarzy tejże wsi Panem Wiesławem Rokitą (85 lat) i jego synem.

Cele rajdu:

-aktywne spędzanie czasu wolnego na powietrzu

-integracja społeczności lokalnej

-zaznajomienie dzieci z krajobrazem

-poznanie podstaw rzemiosła garncarskiego

Rajd odbył się w środę 28 maja. Wyruszyliśmy o godzinie 8.00.

Wzięły w nim udział 22 osoby w tym 5 rodziców, 2 nauczycieli.

Była to nasza pierwsza akcja lokalna, ale widzieliśmy zainteresowanie zarówno ze strony uczniów jak również rodziców i mieszkańców wsi.

Przed wyruszeniem w drogę przypomnieliśmy wszystkim zasady ruchu drogowego, oraz jak powinien być prawidłowo ubrany rowerzysta i jaki powinien być kompletny sprzęt. Podkreśliliśmy również zalety kasku i ochroniarzy.

Kierując się do miejscowości Rędocin jechaliśmy ścieżką rowerową prowadzącą przez las.

Uczestnicy rajdu zmuszeni byli do pokonywania naturalnych przeszkód np.: leżących konarów drzew czy nierównej kamienistej nawierzchni.

Mieliśmy też krótkie postoje na regenerację sił.

Podczas jednego z nich (na moście) uczniowie mogli zaobserwować przepływającą rzekę Kamienna oraz niektórzy z nich doszli do jej źródła.

Zatrzymaliśmy się też przy źródełku w rezerwacie „Piekło Skałki”.

Na wyznaczone miejsce dojechaliśmy o godzinie 10.00.

Weszliśmy z Panem Rokitą do chaty gdzie zaprezentował on uczniom jak lepi, wyrabia garnki, donice, dzbanki ptaszki i inne rzeczy z gliny. Opowiedział o całym cyklu pracy prowadzącym do końcowego efektu np.: do gotowego garnka. Uczniowie mogli obejrzeć piec, w którym są wypalane garnki i sami spróbować swoich umiejętności przy wyrabianiu dzbanków z gliny.

Około godziny 11.30 ruszyliśmy w drogę powrotną.

W sumie pokonaliśmy dystans 25 kilometrów. Wszyscy dali sobie z nim radę.

Uczniowie i rodzice byli zadowoleni ze wspólnego wyjazdu i chętnie wezmą udział w podobnych akcjach.

Organizatorzy akcji: Iwona Stępień

Artur Bała